  • LTL-42M5NMHLP
LTL-42M5NMHLP
advertisement
Manufacturer No:
LTL-42M5NMHLP
HK JDW NO:
456-LTL-42M5NMHLP
Description:
LED CBI 3MM 4-LEVEL X 2
Step5Bar-code shipping tag
LTL-42M5NMHLP
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    RADIAL MOUNT
  • Number of Pins
    16
  • Published
    2000
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    16
  • Color
    Green (x 4), Green, Yellow (x 4)
  • Voltage - Rated
    2.1V Green 2.1V Yellow
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Configuration
    4 High x 2 Wide
  • Current
    120mA Green 80mA Yellow
  • Viewing Angle
    60° Green, 80° Green-Yellow
  • Optoelectronic Device Type
    DUAL COLOR LED ARRAY
  • Lens Size
    4.20mm Dia
  • Luminous Intensity
    12.6 mcd
  • Lens Type
    Diffused
  • Millicandela Rating
    12.6mcd Green, 12.6mcd-8.7mcd Green-Yellow
  • Wavelength - Peak
    565nm 565nm-585nm
  • Overall Height
    21.2mm