  • LX8384-15IP
LX8384-15IP
advertisement
Manufacturer No:
LX8384-15IP
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-LX8384-15IP
Package:
TO-220-3
Datasheet:
LX8384-15IP
Description:
Converter, Intel Pentium® P54C-VRE 1.5V 260 Cel SINGLE Specialized Voltage Regulator -25°C~125°C LX8384 3 Pins 3 Terminations TO-220-3
Quantity:
In Stock : 17003
Step5Bar-code shipping tag
LX8384-15IP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    Converter, Intel Pentium® P54C-VRE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LX8384
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Polarity
    Positive
  • Voltage - Input
    4.75V~10V
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Output
    1.5V
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Max Input Voltage
    10V
  • Output Current1-Max
    5A