  • LXC35-2900SW
LXC35-2900SW
advertisement
Manufacturer No:
LXC35-2900SW
Manufacturer:
Advanced Energy
HK JDW NO:
283-LXC35-2900SW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LXC35-2900SW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    1.1lbs 499g
  • Operating Temperature
    -35°C~55°C
  • Series
    LXC35 (35W)
  • Size / Dimension
    7.60Lx1.67W x 1.36 H 193.0mmx42.5mmx34.5mm
  • Feature
    OVP, SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Current
  • Power (Watts)
    35W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cULus, EN
  • Efficiency
    82%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Current - Output (Max)
    2.9A
  • Voltage - Output
    4V~12V