  • LXC85-1400SW
LXC85-1400SW
advertisement
Manufacturer No:
LXC85-1400SW
Manufacturer:
Advanced Energy
HK JDW NO:
283-LXC85-1400SW
Step5Bar-code shipping tag
LXC85-1400SW
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    1.7lbs 771.1g
  • Operating Temperature
    -35°C~60°C
  • Series
    LXC85 (85W)
  • Size / Dimension
    6.97Lx2.66W x 1.46 H 177.0mmx67.5mmx37.0mm
  • Feature
    OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Current
  • Power (Watts)
    85W
  • Termination Style
  • Approval Agency
    CE, cULus, EN
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Current - Output (Max)
    1.4A
  • Voltage - Output
    31V~61V