  • LXV100-036SW
LXV100-036SW
advertisement
Manufacturer No:
LXV100-036SW
Manufacturer:
Advanced Energy
HK JDW NO:
283-LXV100-036SW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LXV100-036SW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    2.1lbs 952.5g
  • Operating Temperature
    -35°C~70°C
  • Series
    LXV100 (100W)
  • Size / Dimension
    7.24Lx2.66W x 1.46 H 184.0mmx67.5mmx37.0mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Voltage
  • Power (Watts)
    100W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cULus, EN
  • Efficiency
    93%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Current - Output (Max)
    2.75A
  • Voltage - Output
    36V