  • LXV300-048SH
LXV300-048SH
advertisement
Manufacturer No:
LXV300-048SH
Manufacturer:
Advanced Energy
HK JDW NO:
283-LXV300-048SH
Step5Bar-code shipping tag
LXV300-048SH
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    3.1lbs 1.4kg
  • Operating Temperature
    -35°C~70°C
  • Series
    LXV300H (300W)
  • Size / Dimension
    10.16Lx3.69W x 1.75 H 258.0mmx93.6mmx44.5mm
  • Feature
    OCP, OTP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Voltage
  • Power (Watts)
    300W
  • Termination Style
  • Approval Agency
    CE, cULus, EN
  • Efficiency
    91%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    528VAC
  • Voltage - Input (Min)
    249VAC
  • Current - Output (Max)
    6.25A
  • Voltage - Output
    48V