  • LXZ16VB562M16X35LL
LXZ16VB562M16X35LL
advertisement
Manufacturer No:
LXZ16VB562M16X35LL
HK JDW NO:
856-LXZ16VB562M16X35LL
Description:
LXZ 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.15A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
LXZ16VB562M16X35LL
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3.15A
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Impedance
    17mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.6775A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.15A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.378 35.00mm