  • LXZ50VB181M10X16LL
LXZ50VB181M10X16LL
advertisement
Manufacturer No:
LXZ50VB181M10X16LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-LXZ50VB181M10X16LL
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
LXZ 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 850mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
LXZ50VB181M10X16LL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LXZ
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    850mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    130mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    340mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    850mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm