  • M20-7862546P
M20-7862546P
advertisement
Manufacturer No:
M20-7862546P
Manufacturer:
Harwin Inc.
HK JDW NO:
322-M20-7862546P
Package:
Datasheet:
M20-7862546P
Description:
1 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 25 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
M20-7862546P
    Select All
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    M20
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Pick and Place
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Bottom or Top Entry
  • Number of Positions
    25
  • Applications
    General Purpose
  • Number of Rows
    1
  • Additional Feature
    ROHS COMPLIANT
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Total Number of Contacts
    25
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.295 7.50mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    2.508 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Body Breadth
    0.098 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.28 inch
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    600VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    3.302 mm
  • Withdrawl Force-Min
    .278 N
  • Stack Height (Mating)
    10.04mm 11.63mm