  • M20-7863542
M20-7863542
advertisement
Manufacturer No:
M20-7863542
HK JDW NO:
322-M20-7863542
Package:
SIL
Datasheet:
M20-7863542
Description:
1 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 35 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
M20-7863542
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.295 inch
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Withdrawl Force-Min
    .29746 N
  • Stack Height (Mating)
    10.04mm 11.63mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SIL
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Bottom or Top Entry
  • Number of Positions
    35
  • Applications
    General Purpose
  • Number of Rows
    1
  • Additional Feature
    ROHS COMPLIANT
  • HTS Code
  • Mixed Contacts
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Total Number of Contacts
    35
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.295 7.50mm
  • Style
    Board to Board
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    3.508 inch