  • M20-8771346P
M20-8771346P
advertisement
Manufacturer No:
M20-8771346P
HK JDW NO:
322-M20-8771346P
Datasheet:
M20-8771346P
Description:
M20 Series 1-Row Header, Cuttable Solder Brass Tube Surface Mount Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 13-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height
Step5Bar-code shipping tag
M20-8771346P
    Select All
  • Additional Feature
    ROHS COMPLIANT
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    3A per Contact
  • Total Number of Contacts
    13
  • Insulation Height
    0.100 2.54mm
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Contact Length - Mating
    0.228 5.80mm
  • Body Breadth
    0.098 inch
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    3.302 mm
  • Stack Height (Mating)
    11.63mm 12.23mm 12.63mm 18.13mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C