  • M2012S2A2W30/U
M2012S2A2W30/U
advertisement
Manufacturer No:
M2012S2A2W30/U
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-M2012S2A2W30/U
Package:
Datasheet:
M2012S2A2W30/U
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
M2012S2A2W30/U
    Select All
  • Current Rating (Amps)
    6A AC 4A DC
  • Current Rating
    4A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Standard Round
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Electrical Life
    25,000 Cycles
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Bushing Thread
    Unthreaded
  • Actuator Length
    6.86mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    M
  • Published
    2015
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Voltage - Rated DC
    30V