  • M25P40-VMN6P
M25P40-VMN6P
advertisement
Manufacturer No:
M25P40-VMN6P
Manufacturer:
Micron Technology Inc.
HK JDW NO:
533-M25P40-VMN6P
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
M25P40-VMN6P
Description:
2.5/3.3V V 8 Pin Memory IC M25P40 4 Mb kb 4.9mm mm 8mA mA 8b b
Quantity:
In Stock : 1806
Step5Bar-code shipping tag
M25P40-VMN6P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    40 MHZ CLOCK FREQUENCY AVAILABLE UPON REQUEST
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    2.3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    M25P40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    2.5/3.3V
  • Voltage
    2.3V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    4Mb 512K x 8
  • Nominal Supply Current
    8mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Clock Frequency
    50MHz
  • Access Time
    8 ns
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI
  • Memory Width
  • Write Cycle Time - Word, Page
    15ms, 5ms
  • Address Bus Width
    1b
  • Density
    4 Mb
  • Standby Current-Max
    0.00001A
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    8b
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Data Retention Time-Min
    20
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Length
    4.9mm
  • Height Seated (Max)
    1.75mm