  • M27C4002-70C6
M27C4002-70C6
advertisement
Manufacturer No:
M27C4002-70C6
HK JDW NO:
761-M27C4002-70C6
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
M27C4002-70C6
Description:
5V V Surface Mount 44 Pin Memory IC M27C4002 4 Mb kb 16.586mm mm 70mA mA
Quantity:
In Stock : 15119
Step5Bar-code shipping tag
M27C4002-70C6
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    OTP ROMs
  • Technology
    EPROM - OTP
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    M27C4002
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    4Mb 256K x 16
  • Nominal Supply Current
    70mA
  • Access Time
    70ns
  • Organization
    256KX16
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    16
  • Density
    4 Mb
  • Standby Current-Max
    0.0001A
  • I/O Type
    COMMON
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    16.586mm
  • Width
    16.586mm