  • M2GL005-1VFG400I
M2GL005-1VFG400I
advertisement
Manufacturer No:
M2GL005-1VFG400I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-M2GL005-1VFG400I
Package:
400-LFBGA
Datasheet:
M2GL005-1VFG400I
Description:
1.51mm mm FPGAs IGLOO2 Series 400-LFBGA 0.8mm mm 400
Purchasing and Inquiry
M2GL005-1VFG400I Overview
A 400-LFBGA package is provided with this component. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. Having 169 I/Os makes data transfers more coherent. A fundamental building block consists of 6060 logic elements/cells. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.2V. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.14V~2.625V . The IGLOO2 series FPGA is a type of FPGA that belongs to the IGLOO2 family of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~100°C TJ range. The device has 171 outputs that are integrated into it. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. There are a total of 400 terminations. Having a RAM bit size of 719872 means that this device will offer you a lot of memory. M2GL005 is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si87.9kBe of this FPGA module reaches 87.9kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. This cable has 400 pins and is designed to connect to a computer. Fpga electronics operates from a 1.2V power supply.
M2GL005-1VFG400I Features
169 I/Os
Up to 719872 RAM bits
400 LABs/CLBs
M2GL005-1VFG400I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation M2GL005-1VFG400I FPGAs applications.
  • Camera time adjustments
  • Defense Applications
  • Wired Communications
  • Broadcast
  • Space Applications
  • Solar Energy
  • Medical ultrasounds
  • Aerospace and Defense
  • Secure Communication
  • Integrating multiple SPLDs
Step5Bar-code shipping tag
M2GL005-1VFG400I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    400-LFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    400
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    IGLOO2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    400
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Voltage - Supply
    1.14V~2.625V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    M2GL005
  • Number of Outputs
    171
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.2V
  • Number of I/O
    169
  • RAM Size
    87.9kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    6060
  • Total RAM Bits
  • Height Seated (Max)
    1.51mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm