  • M2S005-TQG144I
M2S005-TQG144I
advertisement
Manufacturer No:
M2S005-TQG144I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-M2S005-TQG144I
Package:
144-LQFP
Datasheet:
M2S005-TQG144I
Description:
144 Terminations-40°C~100°C TJ 144 Pin System On ChipSmartFusion?2 Series 84 I/O1.2V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
Based on the core processor(s) ARM? Cortex?-M3, this SoC is built.Its package is 144-LQFP.The SoC chip provides users with reliable performance because it is implemented with 64KB RAM.When it comes to internal architecture, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.SmartFusion?2 is the series name of this system on chip SoC.In general, this SoC meaning should operate at a temperature of -40°C~100°C TJ on a regular basis.As one of the most important things to note is that this SoC security combines FPGA - 5K Logic Modules together.It comes in a state-of-the-art Tray package.An integral part of this SoC consists of a total of 84 I/Os.It is recommended to use a 1.2V power supply.The SoCs wireless cannot operate at a voltage greater than 1.26V because it is considered unsafe for the application.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.Having 144 terminations in total makes system on a chip possible.This system on a chip is just as capable as any other high-quality Field Programmable Gate Arrays.It is possible to use this SoC chip with 84 outputs.A logic SoC has 6060 logic cells.The flash size of the SoC meaning is 128KB.The computer SoC has 144 pins.
ARM? Cortex?-M3 processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
128KB extended flash.
There are a lot of Microsemi Corporation
M2S005-TQG144I System On Chip (SoC) applications.
  • Efficient hardware for inference of neural networks
  • Industrial
  • Microcontroller
  • Remote control
  • Industrial transport
  • Industrial automation devices
  • POS Terminals
  • High-end PLC
  • Industrial sectors
  • Medical Pressure
Step5Bar-code shipping tag
M2S005-TQG144I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    SmartFusion®2
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    84
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.26V
  • Number of I/O
    84
  • Speed
    166MHz
  • RAM Size
    64KB
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    DDR
  • Connectivity
    CANbus, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 5K Logic Modules
  • Number of Logic Cells
    6060
  • Flash Size
    128KB
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm