  • M39003/01-2259
M39003/01-2259
advertisement
Manufacturer No:
M39003/01-2259
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-M39003/01-2259
Package:
Axial
Datasheet:
M39003/01-2259
Purchasing and Inquiry
M39003/01-2259 Overview
This resistor has a resistance of 2.1Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.Capacitor leakage current is 0.002mA.This capacitor has a dissipation factor of 6 %, which refers to how much power is lost when AC is applied through it.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
M39003/01-2259 Features
a leakage current of 0.002mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
M39003/01-2259 Applications
There are a lot of KEMET M39003/01-2259 applications of tantalum capacitors.
  • Airbag systems
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
  • Computer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics / military / space
  • Industrial
  • Military / aerospace
  • Consumer
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
M39003/01-2259
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13
  • Size / Dimension
    0.185Diax0.610L 4.70mmx15.49mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hermetically Sealed
  • HTS Code
  • Capacitance
    39μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.1Ohm
  • Failure Rate
    M (1%)
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    10V
  • Leakage Current
    0.002mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Diameter
    4.7mm
  • Length
    12.04mm