  • M39006/22-0191
M39006/22-0191
advertisement
Manufacturer No:
M39006/22-0191
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-M39006/22-0191
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
22μF ±10% 4.52Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (WET) 0.001mA Tray Axial
Step5Bar-code shipping tag
M39006/22-0191
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.52Ohm
  • Failure Rate
    M (1%)
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.001mA
  • Ripple Current
    376.35mA
  • Tan Delta
    0.075
  • Manufacturer Size Code
    T2
  • Diameter
    7.14mm
  • Length
    16.28mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    TANTALUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Military, MIL-PRF-39006/22, CLR79
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.312Diax0.641L 7.92mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±10%