  • M40-3100345R
M40-3100345R
advertisement
Manufacturer No:
M40-3100345R
Manufacturer:
Harwin Inc.
HK JDW NO:
322-M40-3100345R
Package:
Datasheet:
M40-3100345R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
M40-3100345R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    M40-310R
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Board Guide, Pick and Place
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    6
  • Applications
    General Purpose, Industrial, Telecommunications
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    ROHS COMPLIANT
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Total Number of Contacts
    6
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Insulation Height
    0.089 2.26mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.039 1.00mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.134 inch
  • Row Spacing - Mating
    0.039 (1.00mm)
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.098 inch
  • Contact Gender
    Female
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.089 inch
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.039 inch
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Durability
    300 Cycles
  • Contact Finish Thickness - Mating
    Flash
  • Stack Height (Mating)
    4.25mm