  • M48T201Y-70MH1F
M48T201Y-70MH1F
advertisement
Manufacturer No:
M48T201Y-70MH1F
HK JDW NO:
761-M48T201Y-70MH1F
Package:
44-BSOP (0.337, 8.56mm Width) requires SNAPHAT
Datasheet:
M48T201Y-70MH1F
Description:
44 Terminations5V 44 Pin M48T201 Real Time ClocksTimer or RTC SubcategoryAlarm, Leap Year, Square Wave Output, Supervisor, Watchdog Timer, Y2K
Purchasing and Inquiry
M48T201Y-70MH1F Overview
In the 44-BSOP (0.337, 8.56mm Width) requires SNAPHAT package, real time clocks is embedded as a dependency.Tape & Reel (TR) is the way in which time clock is packaged.This electrical RTC is powered by 4.5V~5.5V voltage.In this case, we are dealing with an electrical real time clock that has a type of Clock/Calendar.There is an real time clock (RTC) mounted in the way of Surface Mount.Ideally, the operating temperature should be 0°C~70°C.When operating, you can ensure Alarm, Leap Year, Square Wave Output, Supervisor, Watchdog Timer, Y2K.The 44 termination is the practice of terminating a transmission line with a RTC module matched to its characteristic impedance.5V is the supply voltage of this RTC real time clock.It is equipped with the necessary features since it has 44 pins.There are only one family in which RTCs belongs, and that are M48T201.In this electrical digital time clock, the supply voltage is 3V.This component can be found in Timer or RTC.In the RTC times you will find a memory of 3.8MB which is available for your programs and data storage.Mounting type Surface Mount is chosen for the RTC module.The power supply is 5V.With 44 pins, it is equipped.An input signal is received by 1 timers, which output a signal after a preset time.A high efficiency supply voltage should be maintained at 5V.The Timekeeper? series represents this type of real time clock.Frequency 70GHz can be achieved.
M48T201Y-70MH1F Features
44-BSOP (0.337, 8.56mm Width) requires SNAPHAT package
44 terminations
44 pin count
5V power supplies
Be maintained at 5V for high efficiency.
Timekeeper? series
M48T201Y-70MH1F Applications
There are a lot of STMicroelectronics M48T201Y-70MH1F Real Time Clocks applications.
  • Switcher
  • Security Systems
  • Wearables, Portables
  • Utility Meters
  • Electronic metering
  • Digital voice recorders
  • Embedded Time Stamping
  • Embedded Systems
  • Portable instruments
  • Network Appliance
Step5Bar-code shipping tag
M48T201Y-70MH1F
    Select All
  • Height Seated (Max)
    3.05mm
  • Width
    8.56mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3/e4
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Square Wave Output, Supervisor, Watchdog Timer, Y2K
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    TIN/NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    70GHz
  • Base Part Number
    M48T201
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    3.8MB
  • Operating Supply Current
    15mA
    Clock
  • Number of Voltages Monitored
    1
  • External Data Bus Width
    8
  • Number of Timers
    1
  • Current - Timekeeping (Max)
    3mA @ 4.5V~5.5V
  • Interrupt Capability
    Y
  • Voltage - Supply, Battery
    3V