  • M48T37Y-70MH1E
M48T37Y-70MH1E
advertisement
Manufacturer No:
M48T37Y-70MH1E
HK JDW NO:
761-M48T37Y-70MH1E
Package:
44-BSOP (0.337, 8.56mm Width) requires SNAPHAT
Datasheet:
M48T37Y-70MH1E
Description:
44 Terminations5V 44 Pin M48T37 Real Time ClocksTimer or RTC SubcategoryAlarm, Leap Year, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
M48T37Y-70MH1E Overview
This can be found in the package 44-BSOP (0.337, 8.56mm Width) requires SNAPHAT.There is a packaging method that is similar to Tube.4.5V~5.5V is the supply voltage of this electrical RTC.In this case, we are dealing with an electrical real time clock that has a type of Clock/Calendar.Surface Mount is the way this real time clock (RTC) is mounted.In order to operate properly, the temperature should be 0°C~70°C.When running a program, electronic time clocks may be possible to ensure that Alarm, Leap Year, Watchdog Timer are maintained at all times.There is the possibility of terminating transmission lines with 44 terminations, which means that the equipment used to terminate the line will match its characteristic impedance.RTC real time clocks like this have a 5V supply voltage.There are 44 pins on it.RTCs belongs to M48T37 family.In Timer or RTC, you can find this component.A memory of 32kB is embedded into the RTC times for storing programs and data.Mounting type for the RTC module is Surface Mount.For the purpose of powering the real time clock, the power supply is set to 5V.With 44 pins, it is equipped.A high efficiency supply voltage should be maintained at 5V.The Timekeeper? series comprises this type of real time clock.70GHz is the maximum frequency that can be achieved.A 8 bit digital time clock has been designed.
M48T37Y-70MH1E Features
44-BSOP (0.337, 8.56mm Width) requires SNAPHAT package
44 terminations
44 pin count
5V power supplies
Be maintained at 5V for high efficiency.
Timekeeper? series
8 Bits
M48T37Y-70MH1E Applications
There are a lot of STMicroelectronics M48T37Y-70MH1E Real Time Clocks applications.
  • Utility Meters
  • Portable Instruments
  • Server
  • Embedded Time Stamping
  • Printers and copiers
  • Battery powered devices
  • Printers
  • IoT
  • Portable Instruments
  • Network Hubs
Step5Bar-code shipping tag
M48T37Y-70MH1E
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Timekeeper®
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Type
    Clock/Calendar
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.81mm
  • Frequency
    70GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    M48T37
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    Parallel
  • Memory Size
    32kB
  • Number of Bits
    8
  • Access Time
    70 ns
  • Logic Function
    Clock
  • Time Format
    HH:MM:SS (24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    3mA @ 4.5V~5.5V
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    NO
  • Height
    2.69mm
  • Length
    18.49mm
  • Width
    8.89mm