  • M48Z12-70PC1
M48Z12-70PC1
advertisement
Manufacturer No:
M48Z12-70PC1
HK JDW NO:
761-M48Z12-70PC1
Package:
24-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
M48Z12-70PC1
Description:
5V V Through Hole 24 Pin Memory IC M48Z12 16 kb kb 34.8mm mm 80mA mA 8b b
Quantity:
In Stock : 461
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
M48Z12-70PC1
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP Module (0.600, 15.24mm)
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    BATTERY BACK-UP; POWER SUPPLY WRITE PROTECTION
  • HTS Code
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    NVSRAM (Non-Volatile SRAM)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    70GHz
  • Base Part Number
    M48Z12
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    16Kb 2K x 8
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    80mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Memory Format
    NVSRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Data Bus Width
    8b
  • Organization
    2KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Write Cycle Time - Word, Page
    70ns
  • Density
    16 kb
  • Standby Current-Max
    0.003A
  • Access Time (Max)
    70 ns
  • Word Size
    8b
  • Output Enable
    YES
  • Height
    8.89mm
  • Length
    34.8mm
  • Width
    18.34mm