  • M48Z18-100PC1
M48Z18-100PC1
advertisement
Manufacturer No:
M48Z18-100PC1
HK JDW NO:
761-M48Z18-100PC1
Package:
28-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
M48Z18-100PC1
Description:
5V V Through Hole 28 Pin Memory IC M48Z18 64 kb kb 39.88mm mm 80mA mA 8b b
Quantity:
In Stock : 213
Step5Bar-code shipping tag
M48Z18-100PC1
    Select All
  • Operating Supply Current
    80mA
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    80mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Memory Format
    NVSRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Data Bus Width
    8b
  • Organization
    8KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Write Cycle Time - Word, Page
    100ns
  • Address Bus Width
    8b
  • Density
    64 kb
  • Standby Current-Max
    0.003A
  • Access Time (Max)
    100 ns
  • Word Size
  • Output Enable
    YES
  • Height
    8.89mm
  • Length
    39.88mm
  • Width
    18.34mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP Module (0.600, 15.24mm)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    BATTERY BACK-UP; POWER SUPPLY WRITE PROTECTION
  • HTS Code
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    NVSRAM (Non-Volatile SRAM)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    100GHz
  • Base Part Number
    M48Z18
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V