  • M550B257K100AH
M550B257K100AH
advertisement
Manufacturer No:
M550B257K100AH
HK JDW NO:
417-M550B257K100AH
Package:
M55 Module
Datasheet:
M550B257K100AH
Purchasing and Inquiry
M550B257K100AH Overview
For high efficiency, you should maintain the 30mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).With a capacitance of 250μF, it operates.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.A voltage rating of 100V allows for high efficiency.Its maximum height seated of 0.520 13.20mm°C enables stable operation.
M550B257K100AH Features
a 30mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 250μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 100V
M550B257K100AH Applications
There are a lot of KEMET M550B257K100AH applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
M550B257K100AH
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    2.051Lx1.992W 52.10mmx50.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    250μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.20mm