  • M550B257M100AH
M550B257M100AH
advertisement
Manufacturer No:
M550B257M100AH
HK JDW NO:
417-M550B257M100AH
Purchasing and Inquiry
M550B257M100AH Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 30mOhm @ 100kHz.The capacitance is 250μF when it operates.The voltage is -55°C~105°C - Rated AC power.100V voltage allows for high efficiency.The product has a maximum height seated of 0.520 13.20mm°C which makes it stable to operate.
M550B257M100AH Features
a 30mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 250μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 100V
M550B257M100AH Applications
There are a lot of KEMET M550B257M100AH applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
M550B257M100AH
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    2.051Lx1.992W 52.10mmx50.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    no
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    250μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.20mm