  • M550B507M025AA
M550B507M025AA
advertisement
Manufacturer No:
M550B507M025AA
HK JDW NO:
417-M550B507M025AA
Datasheet:
M550B507M025AA
Purchasing and Inquiry
M550B507M025AA Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 60mOhm @ 100kHz.This device operates with a capacitance of 500μF.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.High efficiency is enabled by the voltage rating of 25V.In the seated position, it has a maximum height of 0.445 11.30mm°C, so it is stable under all conditions.
M550B507M025AA Features
a 60mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 500μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 25V
M550B507M025AA Applications
There are a lot of KEMET M550B507M025AA applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
M550B507M025AA
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
    M55 Module
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.906Lx1.110W 48.40mmx28.20mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    500μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.453 11.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height Seated (Max)
    0.445 11.30mm