  • M550B568M010AA
M550B568M010AA
advertisement
Manufacturer No:
M550B568M010AA
HK JDW NO:
417-M550B568M010AA
Datasheet:
M550B568M010AA
Purchasing and Inquiry
M550B568M010AA Overview
A high standard of efficiency requires a 15mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).A 5600μF capacitance is used to operate it.The voltage is -55°C~105°C - Rated AC power.This voltage - Rated at 10V - allows the device to be highly efficient.Operating at [0.520 13.20mm°C]°C seated height makes it stable.
M550B568M010AA Features
a 15mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 5600μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 10V
M550B568M010AA Applications
There are a lot of KEMET M550B568M010AA applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
M550B568M010AA
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    2.051Lx1.992W 52.10mmx50.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    5600μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.20mm