  • M551B108K025AT
M551B108K025AT
advertisement
Manufacturer No:
M551B108K025AT
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-M551B108K025AT
Package:
M55 Module
Datasheet:
M551B108K025AT
Purchasing and Inquiry
M551B108K025AT Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 30mOhm @ 100kHz for high efficiency.A 1000μF capacitance is used to operate it.A voltage of -55°C~125°C is used to power the device.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 25V.Its maximum height seated of 0.520 13.20mm°C enables stable operation.
M551B108K025AT Features
a 30mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 1000μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 25V
M551B108K025AT Applications
There are a lot of KEMET M551B108K025AT applications of tantalum polymer capacitors.
  • Smart phone
  • Notebook
  • Tablets
  • LCD TV
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
M551B108K025AT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    M55 Module
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    M55
  • Size / Dimension
    2.051Lx1.992W 52.10mmx50.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    1000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.20mm