  • M551B108M060AG
M551B108M060AG
advertisement
Manufacturer No:
M551B108M060AG
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-M551B108M060AG
Package:
M55 Module
Datasheet:
M551B108M060AG
Purchasing and Inquiry
M551B108M060AG Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 25mOhm @ 100kHz.Capacitance 1000μF governs its operation.Powered by -55°C~125°C. Rated AC voltage.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 60V.In addition to its 0.520 13.20mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
M551B108M060AG Features
a 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 1000μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 60V
M551B108M060AG Applications
There are a lot of KEMET M551B108M060AG applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • Smart phone
  • Tablets
  • LCD TV
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
M551B108M060AG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    M55 Module
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    M55
  • Size / Dimension
    2.051Lx1.992W 52.10mmx50.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Voltage - Rated
    60V
  • Capacitance
    1000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.20mm