  • M551B128M040AT
M551B128M040AT
advertisement
Manufacturer No:
M551B128M040AT
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-M551B128M040AT
Package:
M55 Module
Datasheet:
M551B128M040AT
Purchasing and Inquiry
M551B128M040AT Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 20mOhm @ 100kHz.The capacitance is 1200μF when it operates.This device operates on a voltage of -55°C~125°C Volts AC rated.High efficiency is achieved with a voltage rating of 40V.This machine can operate at a maximum height of [0.520 13.20mm°C] when seated.
M551B128M040AT Features
a 20mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 1200μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 40V
M551B128M040AT Applications
There are a lot of KEMET M551B128M040AT applications of tantalum polymer capacitors.
  • Power supplies
  • Smart phone
  • Tablets
  • Notebook
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
M551B128M040AT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    M55 Module
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    M55
  • Size / Dimension
    2.051Lx1.992W 52.10mmx50.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    1200μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.20mm