  • M551B208K015AS
M551B208K015AS
advertisement
Manufacturer No:
M551B208K015AS
HK JDW NO:
417-M551B208K015AS
Datasheet:
M551B208K015AS
Purchasing and Inquiry
M551B208K015AS Overview
A high standard of efficiency requires a 30mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).It operates with the capacitance of 2000μF.A voltage of -55°C~125°C is used to power the device.With a voltage of 15V, high efficiency is possible.The maximum height seated of 0.445 11.30mm°C enables stable operation.
M551B208K015AS Features
a 30mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 2000μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 15V
M551B208K015AS Applications
There are a lot of KEMET M551B208K015AS applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
M551B208K015AS
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.906Lx1.110W 48.40mmx28.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Voltage - Rated
    15V
  • Capacitance
    2000μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.453 11.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height Seated (Max)
    0.445 11.30mm