  • M551B228K010AA
M551B228K010AA
advertisement
Manufacturer No:
M551B228K010AA
HK JDW NO:
417-M551B228K010AA
Datasheet:
M551B228K010AA
Purchasing and Inquiry
M551B228K010AA Overview
A high standard of efficiency requires a 30mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).A 2200μF capacitance is used to operate it.Powered by a voltage of -55°C~125°C, it is powered by AC power.A voltage rating of 10V allows for high efficiency.Operating at [0.445 11.30mm°C]°C seated height makes it stable.
M551B228K010AA Features
a 30mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 2200μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 10V
M551B228K010AA Applications
There are a lot of KEMET M551B228K010AA applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
M551B228K010AA
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.906Lx1.110W 48.40mmx28.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    Hermetically Sealed
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    2200μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.453 11.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height Seated (Max)
    0.445 11.30mm