  • M551B377K075AS
M551B377K075AS
advertisement
Manufacturer No:
M551B377K075AS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-M551B377K075AS
Package:
M55 Module
Datasheet:
M551B377K075AS
Purchasing and Inquiry
M551B377K075AS Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 40mOhm @ 100kHz.With a capacitance of 370μF, it operates.A voltage of -55°C~125°C is used to power the device.75V voltage allows for high efficiency.The product has a maximum height seated of 0.445 11.30mm°C which makes it stable to operate.
M551B377K075AS Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 370μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 75V
M551B377K075AS Applications
There are a lot of KEMET M551B377K075AS applications of tantalum polymer capacitors.
  • Power supplies
  • Smart phone
  • LCD TV
  • Notebook
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
M551B377K075AS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    M55 Module
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    M55
  • Size / Dimension
    1.906Lx1.110W 48.40mmx28.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Voltage - Rated
    75V
  • Capacitance
    370μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.453 11.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.445 11.30mm