  • M551B418K006AT
M551B418K006AT
advertisement
Manufacturer No:
M551B418K006AT
HK JDW NO:
417-M551B418K006AT
Datasheet:
M551B418K006AT
Purchasing and Inquiry
M551B418K006AT Overview
A high standard of efficiency requires a 30mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).This device operates with a capacitance of 4100μF.The voltage is -55°C~125°C - Rated AC power.The voltage - Rated of 6V allows for high efficiency.It has a maximum seated height of 0.445 11.30mm°C, which enables stable operation.
M551B418K006AT Features
a 30mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 4100μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6V
M551B418K006AT Applications
There are a lot of KEMET M551B418K006AT applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
M551B418K006AT
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.906Lx1.110W 48.40mmx28.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Hermetically Sealed
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    6V
  • Capacitance
    4100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.453 11.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height Seated (Max)
    0.445 11.30mm