  • M551B507K060AH
M551B507K060AH
advertisement
Manufacturer No:
M551B507K060AH
HK JDW NO:
417-M551B507K060AH
Datasheet:
M551B507K060AH
Purchasing and Inquiry
M551B507K060AH Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 50mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.It operates with the capacitance of 500μF.Voltage - Rated AC is -55°C~125°CV.60V voltage allows for high efficiency.With a maximum seated height of 0.445 11.30mm°C, it is capable of stable operation.
M551B507K060AH Features
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 500μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 60V
M551B507K060AH Applications
There are a lot of KEMET M551B507K060AH applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
M551B507K060AH
  • Factory Lead Time
    47 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.906Lx1.110W 48.40mmx28.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Voltage - Rated
    60V
  • Capacitance
    500μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.453 11.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height Seated (Max)
    0.445 11.30mm