  • M551B507M040AH
M551B507M040AH
advertisement
Manufacturer No:
M551B507M040AH
HK JDW NO:
417-M551B507M040AH
Package:
M55 Module
Datasheet:
M551B507M040AH
Purchasing and Inquiry
M551B507M040AH Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 50mOhm @ 100kHz.500μF is the capacitance of the device.The voltage is -55°C~125°C - Rated AC power.Voltage is rated at 40V which allows for high efficiency.The maximum height seated of 0.445 11.30mm°C enables stable operation.
M551B507M040AH Features
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 500μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 40V
M551B507M040AH Applications
There are a lot of KEMET M551B507M040AH applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
M551B507M040AH
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
    M55 Module
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.906Lx1.110W 48.40mmx28.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    500μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.453 11.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height Seated (Max)
    0.445 11.30mm