  • M551B507M060AS
M551B507M060AS
advertisement
Manufacturer No:
M551B507M060AS
HK JDW NO:
417-M551B507M060AS
Purchasing and Inquiry
M551B507M060AS Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 50mOhm @ 100kHz.Capacitance is 500μF, so it operates with no capacitance.It is capable of operating Temperature of -55°C~125°C.60V voltage allows for high efficiency.Having a maximum height seated of 0.445 11.30mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
M551B507M060AS Features
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 500μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 60V
M551B507M060AS Applications
There are a lot of KEMET M551B507M060AS applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
M551B507M060AS
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.906Lx1.110W 48.40mmx28.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Voltage - Rated
    60V
  • Capacitance
    500μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.453 11.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height Seated (Max)
    0.445 11.30mm