  • M55342E06B34B0R
M55342E06B34B0R
advertisement
Manufacturer No:
M55342E06B34B0R
Manufacturer:
TT Electronics/IRC
HK JDW NO:
850-M55342E06B34B0R
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
M55342E06B34B0R
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM0705 Series, Thin Film, 34kOhm, 0.15W, ±0.1%, -55°C~150°C
Quantity:
In Stock : 15037
Step5Bar-code shipping tag
M55342E06B34B0R
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    Military, MIL-PRF-55342, RM0705
  • Size / Dimension
    0.081Lx0.050W 2.06mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    34kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.15W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Packing Method
    TR, PLASTIC
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.15W
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Working Voltage
    50V
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.66mm