  • M74HC14YTTR
M74HC14YTTR
advertisement
Manufacturer No:
M74HC14YTTR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-M74HC14YTTR
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
M74HC14YTTR
Description:
21 ns ns 25 ns ns 5mm mm Gates & Inverters 140.30179mg mg Surface Mount Surface Mount 2V~6V V 1μA μA
Purchasing and Inquiry
M74HC14YTTR Overview
The part can be shipped overseas conveniently because it is packaged in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). A high level of reliability can be achieved through the use of an advanced packaging method Cut Tape (CT). A Inverter logic principle is used to make it work. To ensure the part's full function, a voltage of 2V~6V is needed. Extended operating temperature around -40°C~125°C. It is mounted in position Surface Mount. Output current is 5.2mA 5.2mA in the high and low states. There are several in the Automotive, AEC-Q100, 74HC series. The total number of terminations is 14. In addition to 6 functions that significantly boost the user experience, the part includes 6 other features. I would like to point out that this chip is part of HC/UH. If you are looking for device variants, try search with M74HC14. It is injected into the part body with 14 pins. Surface Mount mounted, this logic device is widely used in many applications. For functions related to 14 pins, please refer to the datasheets. The current flowing through quiet parts is 1μA. The logic device in this example is a typical Gates. There are 6 circuits in this device. It has a load capacitance of 50pF. The device must be supplied with a minimum voltage of 2V. In this case, Vsup reaches its maximum value. It includes the industry TAPE AND REEL method. The feature count is 0.
M74HC14YTTR Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
HC/UH Family
Quiescent Current: 1μA
M74HC14YTTR Applications
There are a lot of STMicroelectronics M74HC14YTTR Gates and Inverters applications.
  • Electric shaver
  • Fax machine
  • Laptop
  • Mountain power station
  • Printer
  • Electric grinding wheel
  • Electrical tools
  • Fishery-optical complementary power station
  • Mobile caravan
  • Projector
Step5Bar-code shipping tag
M74HC14YTTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    140.30179mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, 74HC
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    M74HC14
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Circuits
    6
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    21 ns
  • Quiescent Current
    1μA
  • Turn On Delay Time
    25 ns
  • Family
    HC/UH
  • Current - Output High, Low
    5.2mA 5.2mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.004 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    21ns @ 6V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    38 ns
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.3V ~ 1.5V
  • Logic Level - High
    1.5V ~ 4.2V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm