  • M80-4712005
M80-4712005
advertisement
Manufacturer No:
M80-4712005
Manufacturer:
Harwin Inc.
HK JDW NO:
322-M80-4712005
Package:
Datasheet:
M80-4712005
Description:
Headers & Wire Housings 10+10 POS FEM WO J/S SM BORE GOLD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
M80-4712005
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Mounting Option 2
    JACKSCREW
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    Datamate J-Tek
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    20
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    COMPATIBLE CONTACT: M80-0130005
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.181 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Wire Gauge
    24-28 AWG
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Row Spacing
    0.079 (2.00mm)