  • M85049/52-1-16N
M85049/52-1-16N
advertisement
Manufacturer No:
M85049/52-1-16N
Manufacturer:
Amphenol PCD
HK JDW NO:
47-M85049/52-1-16N
Package:
Aluminum
Datasheet:
M85049/52-1-16N
Description:
Quantity:
In Stock : 630
Step5Bar-code shipping tag
M85049/52-1-16N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Cable
  • Package / Case
    Aluminum
  • Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Series
    Military, SAE AS85049
  • Published
    2008
  • Feature
    Clamp Screws
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Cable Clamp
  • Color
    Silver
  • Orientation
    Straight
  • Shielding
    Unshielded
  • Military Standard
    MIL-DTL-5015
  • Shell Size - Insert
    16
  • Plating
    Electroless Nickel
  • Cable Opening
    0.500 ~ 0.630 (12.70mm ~ 16.00mm)
  • Thread Size
    1-20 UNEF
  • Wire/Cable Diameter
    15.9 mm
  • Cable Exit
    180°
  • Diameter - Outside
    1.110 (28.19mm)