  • MA100GG103C
MA100GG103C
advertisement
Manufacturer No:
MA100GG103C
Manufacturer:
Thermometrics
HK JDW NO:
4713-MA100GG103C
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
MA100GG103C Overview
Packaged with a Bulk are NTC thermistors. Radial includes it as a convenience. NTC thermistors can operate reliably at 50°C due to their maximum operating temperature. A NTC thermistor can operate at a temperature of 0°C for reliability. A total of 2 terminations are provided on these NTC thermistors. The 2 pins of the NTC thermistor must be connected in order for it to function properly.
MA100GG103C Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
10kOhm Resistance
MA100GG103C Applications
There are a lot of Thermometrics MA100GG103C NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Temperature detection of battery cells
  • Water heaters
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • LCD compensation
  • Automotive electronics
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Electronic Thermometers
Step5Bar-code shipping tag
MA100GG103C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Free Hanging
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Diameter
    2.03mm
  • Length
    9.53mm