  • MA2Z72000L
MA2Z72000L
advertisement
Manufacturer No:
MA2Z72000L
HK JDW NO:
590-MA2Z72000L
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
MA2Z72000L
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 550mV @ 500mA 125°C Max 100μA @ 35V Tape & Reel (TR) SC-90, SOD-323F Surface Mount
Quantity:
In Stock : 117655
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MA2Z72000L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Supplier Device Package
    SMini2-F1
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    60pF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Current Rating
    500mA
  • Base Part Number
    MA2Z720
  • Polarity
    Standard
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 35V
  • Output Current
    500mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    550mV @ 500mA
  • Operating Temperature - Junction
    125°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Current - Average Rectified (Io)
    500mA
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    500mA
  • Reverse Recovery Time
    5 ns
  • Capacitance @ Vr, F
    60pF @ 0V 1MHz