  • MA2ZD1400L
MA2ZD1400L
advertisement
Manufacturer No:
MA2ZD1400L
HK JDW NO:
590-MA2ZD1400L
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
MA2ZD1400L
Description:
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 400mV @ 100mA 125°C Max 20μA @ 10V Tape & Reel (TR) SC-90, SOD-323F Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
MA2ZD1400L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Supplier Device Package
    SMini2-F1
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    25pF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating
    100mA
  • Base Part Number
    MA2ZD14
  • Polarity
    Standard
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20μA @ 10V
  • Output Current
    100mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    400mV @ 100mA
  • Operating Temperature - Junction
    125°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    20V
  • Current - Average Rectified (Io)
    100mA
  • Max Reverse Voltage (DC)
    20V
  • Average Rectified Current
    100mA
  • Reverse Recovery Time
    3 ns
  • Capacitance @ Vr, F
    25pF @ 0V 1MHz