  • MAL203036101E3
MAL203036101E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL203036101E3
HK JDW NO:
886-MAL203036101E3
Package:
Axial, Can
Datasheet:
MAL203036101E3
Description:
030 AS 100μF Capacitor -10% +50% Tape & Box (TB) Through Hole 160mA 0.315Diax0.433L 8.00mmx11.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Quantity:
In Stock : 3000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MAL203036101E3
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    030 AS
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.315Diax0.433L 8.00mmx11.00mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Termination
    Axial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Voltage - Rated AC
    25V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.23Ohm @ 100Hz
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.019mA
  • Ripple Current
    160mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    900mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    160mA @ 100Hz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11mm