  • MAL203835682E3
MAL203835682E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL203835682E3
HK JDW NO:
886-MAL203835682E3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
MAL203835682E3
Description:
038 RSU 6800μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 2.52A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL203835682E3
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    038 RSU
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    6800μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.088mA
  • Ripple Current
    2.52A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.26
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.52A @ 100Hz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    31mm
  • Height Seated (Max)
    1.319 33.50mm