  • MAL205019152E3
MAL205019152E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL205019152E3
HK JDW NO:
886-MAL205019152E3
Package:
Radial, Can - Solder Lug
Datasheet:
MAL205019152E3
Description:
050 PED-PW 1500μF Capacitor -10% +30% Tape & Box (TB) Chassis Mount 3.1A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Solder Lug
Step5Bar-code shipping tag
MAL205019152E3
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Solder Lug
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    050 PED-PW
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • Termination
    Solder
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    1500μF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    94mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.9mA
  • Ripple Current
    3.1A
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Impedance
    71mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.1A @ 100Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm