  • MAL210116473E3
MAL210116473E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL210116473E3
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MAL210116473E3
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
MAL210116473E3
Description:
101 PHR-ST 47000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 12.1A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 12.8016mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
MAL210116473E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    101 PHR-ST
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    47000μF
  • Packing Method
    Box
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    12.8016mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.504 12.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.35mA
  • Ripple Current
    12.1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    13mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    12.1A @ 100Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    4.280 108.70mm
  • Length
    105mm