  • MAL210285222E3
MAL210285222E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL210285222E3
HK JDW NO:
886-MAL210285222E3
Datasheet:
MAL210285222E3
Description:
102 PHR-ST 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 9.3A 2.559Dia 65.00mm -40°C~85°C Polar 28.4988mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
MAL210285222E3
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Stud
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2017
  • Series
    102 PHR-ST
  • Size / Dimension
    2.559Dia 65.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    350V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    2200μF
  • Packing Method
    Box
  • Lead Pitch
    28.4988mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    72mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.122 28.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.54mA
  • Ripple Current
    9.3A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    52mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    9.3A @ 100Hz
  • Diameter
    65mm
  • Height
    105mm
  • Height Seated (Max)
    4.358 110.70mm