  • MAL210619153E3
MAL210619153E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL210619153E3
HK JDW NO:
886-MAL210619153E3
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
MAL210619153E3
Description:
106 PED-ST 15000μF Capacitor -10% +30% Bulk Chassis Mount 17.6A 2.559Dia 65.00mm -40°C~85°C Polar 28.4988mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 76
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MAL210619153E3
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Series
    106 PED-ST
  • Size / Dimension
    2.559Dia 65.00mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    28.4988mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.122 28.50mm
  • Voltage
    100V
  • Lifetime @ Temp
    20000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3mA
  • Ripple Current
    17.6A
  • Life (Hours)
    20000 hours
  • Impedance
    6mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    17.6A @ 100Hz
  • Diameter
    65mm
  • Height
    105mm
  • Height Seated (Max)
    4.402 111.80mm